5 tipov na moderné lepenie obkladu a dlažby

Zariaďujete si bývanie, obchodné priestory alebo kanceláriu? Inšpirujte sa piatimi tipmi v obkladoch a dlažbách pre modernú dlažbu či obklad. Či už plánujete nové bývanie alebo firemné priestory, nezaobídete sa bez plánovania novej podlahy či dizajnového obkladu. Aj pri lepení dlažby sú bežné postupy, ktoré dnes už nemusia byť najlepším riešením vďaka vývoju kvalitnejších materiálov. Tie nám otvorili dvere do nových neobmedzených moderných možností.

 

Veľkoformátová dlažba

V minulosti sme boli zvyknutí na obklady menších rozmerov, zvyčajne do 40 x 40 cm. Dnes už ale nájdeme rozmery aj cez 120 x 120 cm. Dôvod výroby väčších formátov je jednoduchý. Ľuďom sa páči jednoliata podlaha, ktorá zdanlivo nemá konca kraja. Taká podlaha pôsobí elegantnejším a luxusným dojmom.

 

 

Bezškárové lepenie dlažby

Pri lepení dlažby a obkladu môžeme použiť akokoľvek veľký formát, ale ak bude ohraničený hrubými škárami, pokazí sa celý koncept jednoliatosti. Kedysi sa obkladači držali pravidla – čím väčší obklad, tým väčšie škáry. V dnešnej dobe už našťastie nie sme týmto pravidlom obmedzovaní a pri správnom výbere lepidla môžeme lepiť aj veľkoformátový obklad takmer bez škár. Vďaka minimálnym škáram docielime pocit jednoliatosti podlahy alebo stien.

 

Minimalizmus

Kedysi sme zvykli mať v rámci jednej steny v obklade viac farieb. Farebné mozaiky v rôznych odtieňoch alebo s kvetmi, či inými dekormi boli zaujímavé a obľúbené. Dnes sa už v praxi vyskytuje častejšie minimalistický štýl v jednom, maximálne v dvoch farebných odtieňoch. Ak sa už mení farba, ide často o jednu celú stenu, alebo podlahu v jednej farbe a steny v druhej. Základným pravidlom pre minimalistický štýl je – čím menej, tým lepšie.

 

Lepenie tmavého obkladu

Počuli ste už, že čierna farba patrí medzi teplé odtiene? Často sme sa tmavým farbám vyhýbali pri zariaďovaní, kvôli ich nižšej svetelnosti, pocitu stiesnenosti či iba skrátka kvôli „smutnej“ farbe. Dnes už čierna patrí k obľúbeným farbám pri modernom dizajne a je považovaná za farbu elegancie. Dávajte si však pozor pri umiestnení tmavej dlažby na slnečné plochy, kde môže prísť k vysokému zahriatiu a po západe slnka k prudkému schladeniu. Dlažba či obklad s lepidlom sa vplyvom tepelných zmien môžu rozpínať a preto je dôležité lepenie dlažby a obkladu flexibilným lepidlom, aby sme predišli praskaniu a odlupovaniu.

 

Obklady na nezvyčajných miestach

Vždy bolo zvykom, že do kúpeľne a kuchyne patrí dlažba, avšak v modernom dizajne sa už upúšťa od tohto zaužívaného trendu. V kuchyniach a kúpeľniach sa čoraz častejšie stretávame s použitím vinylovej či laminátovej podlahy. Dlažby a obklady sa presúvajú na nezvyčajnejšie miesta, napríklad na zástenu v kuchyni, stenu v obývačke, chodbe alebo zvonku na dome, kde sa stávajú veľmi moderným a dizajnovým prvkom. Pri extérierovom použití sa odporúča lepenie dlažby a obkladu flexibilným a mrazuvzdorným lepidlom.

 

Bonus – Prírodné materiály

Drevo alebo kameň? A čo tak oboje? Pri použití správnych prípravkov a lepidla sa nemusíme báť ani zvýšenej vlhkosti či tepelných rozdielov. Trend návratu k prírodným materiálom je dnes žiadanejší, než kedykoľvek predtým. Preto sa stáva obľúbeným prvkom, nie len v kúpeľniach, ale aj v obývačkách či kanceláriách. Pri použití prírodných materiálov je však dôležité si dať pozor, aby sme použili lepidlo určené na tento typ materiálu.

 

 

 

Nové trendy v dizajne si vyžadujú použitie kvalitnejšieho materiálu prispôsobeného na náročné požiadavky. V extrémnych podmienkach s vysokými tepelnými rozdielmi sa bezškárové lepenie veľkoformátových obkladov a dlažieb nezaobíde bez použitia extrémne flexibilného lepidla na obklady a dlažby Mamut Glue Flexi S2. Lepidlá s triedou flexibility S2 sú považované za najmodernejšie lepidlá súčasnosti a boli vyvinuté kvôli zvyšujúcim sa požiadavkám v modernom dizajne. S tak vysoko flexibilným lepidlom Mamut Glue Flexi S2 prilepíte takmer akýkoľvek obklad v interiéri i exteriéri na drevo aj starú dlažbu.

 

Mamut Glue Flexi C2TE S2 – Extrémne flexibilné lepidlo na obklady a dlažby

 

Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek obklad v interiéri či exteriéri, vsaďte na lepidlo s vysokou flexibilitou triedy S2 a s extrémnou prídržnosťou k podkladu, aby ste predišli poškodeniam povrchu v budúcnosti. Lepenie dlažby a obkladu na betón, starú dlažbu či starý obklad je dnes už takmer bez obmedzení. Viac informácií o lepidle Mamut Glue Flexi S2 nájdete v našom predchádzacjúcom článku a zakúpite ho v každých dobrých stavebninách alebo hobby markete.