Vyznáte sa vo flexibilných lepidlách na obklady a dlažbu?

Na trhu je množstvo lepidiel na obklady a dlažby, avšak každé je vhodné do iného prostredia. Ak použijete nevhodne zvolené lepidlo, môže sa stať, že sa dlažba odlepí alebo praskne. Pri použití flexibilného lepidla máte istotu, že aj tie najnáročnejšie aplikácie budú po rokoch stále funkčné. Ako ale spoznať skutočné flexibilné lepidlo a čo musí zvládnuť?

Označenie lepidiel

Dnes sa môžete stretnúť s pojmom flexibilné lepidlo už takmer všade, avšak občas sú lepidlá nesprávne označované za flexibilné. Lepidlo C1 predstavuje cementové lepidlo s normálnou prídržnosťou a C2 je cementové lepidlo pre náročnejšie aplikácie. Keďže z praxe vieme, že niekedy si obklad vyžaduje vysokú prídržnosť a flexibilitu lepidla, podľa platných európskych noriem prišli na trh aj triedy označované ako S1 a S2 a nazývajú sa flexibilnými lepidlami. Pri triede S1 je požadované prehnutie od 2,5 mm do 5 mm a predstavuje bežnú flexibilitu. Trieda S2 obsahuje vysoko flexibilné lepidlá s prehnutím 5 mm a viac. Obe triedy spoločne predstavujú tmely, ktoré majú vysokú odolnosť proti namáhaniu a sú flexibilné.

Kedy sú vhodné flexibilné lepidlá?

Primárny účel flexibilných lepidiel je vyrovnanie šmykového (tangenciálneho) napätia vyvolaného rôznou teplotnou rozťažnosťou keramiky a podkladu na báze cementu. Jednoducho povedané, pri zmenách teplôt sa betón a keramika rôzne sťahujú a rozťahujú, čo má za následok pnutie v lepidle. Ak nie je lepidlo flexibilné, tak je krehké a v dôsledku toho môže prísť k odlepeniu lepidla od obkladu a uvoľneniu obkladu od podkladu. Ak chcete použiť obklad do miest, kde hrozia výkyvy teplôt, ako je napríklad vonkajšie použitie, či použitie na podlahové vykurovanie, odporúčame použiť flexibilné lepidlo.

Ak je keramický obklad malého formátu, pnutie nemusí byť také výrazné, aby došlo k porušeniu súvrstvia. Problém však nastáva pri väčších formátoch, kde je pnutie úmerné rozmeru, čiže vyššie. Veľkoformátové obklady sú stále viac obľúbené, a preto rastie aj dopyt po flexibilných lepidlách na obklady. Ako veľký formát obkladu chápme taký, ktorý má minimálne 40 cm v jednom rozmere (niektorí výrobcovia uvádzajú 60 cm).

Nakoľko sa na trhu objavujú aj obklady väčších rozmerov, ako je 1 meter, museli sa tomu prispôsobiť aj lepidlá, a preto sa na trh uviedli lepidlá s vysokou flexibilitou s označením S2 (v celom značení zvyčajne C2TE S2). Tieto lepidlá sú dvakrát pružnejšie, než lepidlá s označením S1, ale zároveň spĺňajú všetky požiadavky na prídržnosť či spracovateľnosť, ako u bežných lepidiel vyšších tried.

Použitie lepidiel s označením S2 nie je odporúčané iba na obklady s rozmerom nad 1 meter, ale aj na menšie obklady (40 – 60 cm), ktoré sú v exteriéri, najmä ak sú vystavené priamemu slnečnému svetlu, alebo sú v tmavých odtieňoch, ktoré vyvolávajú vyššie zahrievanie na slnku. Vďaka týmto vysoko flexibilným lepidlám sa už nemusíme báť použiť väčšie formáty na terasy, balkóny či okolo bazénov, od čoho nás v minulosti obkladači oprávnene odhovárali.

Čo hrozí pri použití neflexibilného lepidla?

Charakteristickým defektom pri použití neflexibilného lepidla pod veľký formát exponovaný slnkom je odskočenie obkladu od lepidla tak, že je lepidlo pevné a súdržné k podkladu a na samotnom obklade takmer žiadne lepidlo neostane. Tento defekt býva často prisudzovaný vplyvu mrazu, avšak mráz má za následok deštrukciu lepidla či podkladu a odskočený obklad tak leží na popraskanom lepidle, ktoré ale stále čiastočne drží na obklade. Ukážkovým príkladom bývajú plochy pod altánkami, kedy na ploche zatienenej strechou obklad veľmi dobre drží, zatiaľ čo na ploche mimo dosahu tieňa strechy obklad len voľne leží a zo spodnej strany sú takmer bez lepidla.

Ak teda chcete použiť obklad v exteriéri, či na podlahové vykurovanie, odporúčame použiť lepidlo s označením aspoň S1. Ak však chcete použiť veľký formát obkladu v exteriéri, odporúčame použiť lepidlo s označením S2. Dosiahnete tak trvalo funkčné riešenie.

Výskum tiež dokázal, že flexibilita lepidiel výrazne zvyšuje nárazovú odolnosť obkladu. Nakoľko je keramika krehká, môže prísť pri náraze tvrdého telesa k prasknutiu či odlepeniu obkladu. Flexibilné lepidlo čiastočne tlmí náraz padajúceho predmetu a výrazne znižuje toto riziko.

Kde kúpiť najlepšie flexibilné lepidlo splňajúce európske normy?

V Den Braven vyrábame flexibilné lepidlo Mamut Glue Flexi C2TE S2, ktoré spĺňa všetky kritériá podľa európskych noriem na vysoko flexibilné lepidlá. Vďaka optimalizácii výroby, procesov a využitia lokálnych zdrojov, má výrobok vzhľadom na vysokú kvalitu aj priaznivú cenu. Lepidlo vyniká výbornou spracovateľnosťou, dlhou dobou na spracovanie a obmedzením odlepenia obkladu po jeho nalepení. V ideálnych podmienkach vykazuje až trikrát vyššiu prídržnosť k obkladu a k podkladovému betónu, než norma požaduje.

V prípade, že vám stačí pre váš projekt lepidlo nižšej triedy flexibility, môžete si vybrať z našej ponuky cementových lepidiel rôznych tried. Každé je v názve označené príslušnou triedou flexibility.

Cementové lepidlá, vrátane ostatných sypkých zmesí a ďalších, vyrábame vo výrobnom závode Den Braven v Přerove.

POZRIEŤ PONUKU LEPIDEL

Zoznam zmluvných predajcov Den Braven nájdete aj v prehľadnej mapke, kde si ľahko nájdete vášho najbližšieho predajcu.

ZOBRAZIŤ MAPU

Potrebujete poradiť s výberom vhodného lepidla pre váš projekt? Neváhajte a napíšte nám.