Polyuretánová podlaha v Břeclavi

Polyuretánové stierky sú ideálnym riešením do komerčných a bytových priestorov. Medzi ich nesporné výhody patrí elasticita, nízke nároky na údržbu a vysoký komfort došľapu. Polyuretánovú podlahu zákazník zvolil práve z dôvodu dokonalého zahladenia povrchu a vytvorenia úplne rovnej podlahy bez škár, prahov, prechodových a obvodových líšt.

Príprava povrchu pre polyuretánovú podlahu

Len dokonale pripravený povrch vám zaručí, že podlaha dobre priľne. V prípade Břeclavskej realizácie polyuretánovej podlahovej stierky išlo o novostavbu, čo síce mnoho technologických postupov zjednodušuje, ale má aj svoje špecifiká. Pre nové podlahy sa skvele hodí epoxidová penetrácia EPOXIN F1200 WET, s ktorou môžete pracovať už za 5-10 dní po betonáži aj pri vyššej vlhkosti podkladu. V tomto prípade funguje spoločne s kremičitým pieskom frakcie 0,3 mm ako záškrab a vyrovnávacia stierka. Tým bolo docielené zahladenie všetkých drobných nerovností a pórov v pôvodnom betóne.

Pod finálnu nášľapnú vrstvu patrí vyrovnávacia stierka. Voľba samozrejme padla na dvojzložkovú epoxidovú stierku EPOXIN F5000. Nízka viskozita zaručuje ľahkú prácu s náterom, ktorý je potom možné vo vyššej vrstve jednoducho rozťahať kovovým hladítkom po celej ploche.

Štandardnou farbou pre EPOXIN F5000 je šedá (RAL 7035), ale vzhľadom na to, že eligizačné (vyrovnávacie) stierky pre epoxidové a polyuretánové podlahové systémy dodávame v celej škále farieb, je možné zvoliť prakticky akýkoľvek odtieň na mieru konkrétnemu prianiu zákazníka. Pri realizácii PU podlahy v Břeclavi išlo o vyrovnanie podlahy a zvýraznenie prípadných defektov, nerovností a vĺn v podklade, ktoré by sa mohli prekresliť do drahej finálnej vrstvy. Tento postup však nie je príliš častý. Väčšinou sa finálna vrstva aplikuje rovno na napenetrovaný podklad so záškrabom, pretože sama vyrovnáva ľahké nerovnosti.

Realizácia podlahovej polyuretánovej stierky

Pre finálny vzhľad podlahy bola zvolená kombinácia farieb RAL 9003 a RAL 9004 (biely podklad s čiernym vzorom). Výhodou polyuretánových a epoxidových podlahových riešení je práve veľká variabilita nielen pri voľbe farebných odtieňov, ale aj pri vytváraní vzorov. Typickými dekórmi sú imitácia mramoru, cákance, zlievanie jednotlivých odtieňov alebo posyp farebnými vločkami. Podobne je možné opticky oddeliť jednotlivé pracovné zóny, ako je názorne predvedené v našom ďalšom článku o realizácii epoxidovej podlahy vo výrobnej hale.

Ako je jasne vidieť, PUREXIN F6000 je vysoko krycia a po pôvodnom zeleno žltom odtieni podkladovej stierky nezostalo ani stopy. Výhodou materiálu je už spomínaný mäkký povrch s vysokou elasticitou, ktorý je zaistený aplikáciou materiálu vo väčšej vrstve. To docielime pri minimálnej spotrebe materiálu 1,6 kg/m2.

Před nanesením závěrečného laku je polyuretanová podlaha extrémně hladká s vysokým leskem.

Pro výsledný finiš byl použit matný polyuretanový lak PUREXIN F8000. Tento dvousložkový nátěr je mimořádně vhodný pro nanášení velurovým válečkem s krátkým chlupem. PU podlaze dodává atraktivní sametový vzhled a závěrečnou ochranu před vnějšími vlivy.

POZOR: Pri polyuretánovom laku PUREXIN F8000 je hlavne dôležitá správna technológia nanášania a plynulé nadväzovanie jednotlivých ťahov. Jedine pri starostlivej aplikácii dosiahnete skutočne dokonalý výsledok.

Po odstránení krycích prvkov stien môžeme pozorovať realizovanú polyuretánovú podlahu v celej svojej kráse. Počas dokončovacích prác je už PU stierka na svojom mieste.

Kľúčové informácie k referencii

Penetrácia: EPOXIN F1200 WET + piesok frakcie 0,3 mm
Vyrovnávacia stierka: EPOXIN F5000
Polyuretánová stierka: PUREXIN F6000
Lak: PUREXIN F8000

Lokalita: Břeclav
Rozsah realizácie: 200 m2
Dátum realizácie: máj 2023

Prejsť na produkty EPOXIN a PUREXIN